Fransızca Konuşan Ülkeler

Cagridilokulu

Fransa, resmi ismiyle Fransız Cumhuriyeti’nin, ana toprakları Batı Avrupa’da bulunuyor ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir diyebiliriz Fransa toprakları için. Ayrıca çok sayıda il ve bölgeleri bulunan bir ülke olduğunu söyleyelim. Fransa toplam 26 yönetimsel bölgeden oluşuyor. 22’si metropolitan Fransa olarak anılıyor ve geriye kalanları da Avrupa’da kalan topraklarından oluşuyor. Fransa yılda gelen 82 milyon turistle dünyada en çok ziyaret edilen ülke olarak karşımıza çıkıyor. İleri ekonomisi ile gelişmiş ülkeler kategorisinde değerlendiriliyor.Fransa’da olan tüm bölgeler illere ayrılmıştır. İller de genellikle alfabetik sırayla numaralandırılmıştır. Fransızca 29 ülkede resmi dil olarak konuşulmaktadır. Avrupa Birliği’ne göre 27 ülkede 129 milyon insan Fransızca konuşmakta ve bunun 65 milyonu anadili, 69 milyonu da ikinci dil olarak konuşmaktadır. Şimdi birkaç tane Fransızca konuşan ülkeler inceleyelim: Belçika, Cibuti, Fas, Fransa, İsviçre, Kanada, Madagaskar, Monako, Orta Afrika Cumhuriyeti, Saint Pierre ve Miquelon, Senegal, Arnavutluk, Burindi, Fildişi Sahili, Fransız Guyanası, Gabon, Kongo Cumhuriyeti, Laos, Lüksemburg, Saint Barthelemy, Saint-Martin Kolektivitesi, Seyşeller, Vanatu, Komorlar, Ekvator Ginesi, Kongo, Benin, Ruanda, Çad, Burkina Faso

Dünyada Fransızca Konuşan Ülkeler

Fransızca, Fransa başta olmak üzere birçok ülkede konuşulan bir dildir. Fransızca konuşulan ülkelerde veya anadil olarak Fransızca konuşabilen herkese Frankofoni deniliyor. OIF birinci dili Fransızca olan 57 resmi üye devleti olan resmi bir kuruluştur. Fransa hala Avrupa dışındaki birçok ülkeyi yönetiyor. Bunlar DOM-TOM olarak adlandırılıyor. Güney Amerika’daki Fransız Guyanası, Karayipler’deki Guadeloupe ve Pasifik Okyanusu’ndaki Fransız Polinezyası gibi ülkeleri içinde barındırıyor bu kuruluş. Fransızca konuşan ülkeler için bazı bilgiler verelim:
Fransa: 20. yüzyılın başlarına kadar İngiltere, İspanya, Portekiz, Fransa’nın büyük imparatorlukları vardı. Fransa bir zamanlar dünya ülkelerinin ortalama yüzde 8’ini yönetiyordu. Sömürge döneminin sonucu olarak, pek çok ülke artık Fransa tarafından yönetilmese de, hala ulusal dilleri olarak Fransızca’yı kullanmasıdır.
Kanada: Kanada’nın çoğunluk kısmı Fransızca konuşmaktadır.
Amerika Birleşik Devletleri: Fransa’nın ABD’de, özellikle güneyde Louisiana ve New Orleans’ta kolonileri vardı demiştik. Fransızca Louisiana’da hala konuşulmaya devam ediyor.
Afrika: Fas, Tunus, Cezayir, Senegal ve Fildişi Sahili gibi 31 farklı Afrika ülkesinde 100 milyondan fazla insan Fransızca konuşmaya devam ediyor.
Senegal: Bağımsızlığını kazanana kadar Fransız kolonisiydi. Bugün resmi dili Fransızca.

Fransızca Konuşan Ülkeler Haritası

Tarihte sömürge kurmak, büyük toprak sahibi olmak, büyük devlet olmanın temel şartı olarak görülmektedir. Dolayısıyla, yeni hükümdarlık ve ticaret yolları arayışındaki Fransa için Amerika,Hindistan, Kanada, Vietnam, Kamboçya gibi denizaşırı topraklarda sömürgeler oluşturmak veya Afrika’ya yönelmek cazip gelmiş olmalıdır. Şimdi biraz Avrupa’da İngiltere, Almanya, İspanya, Portekiz, Hollanda gibi ülkelerle rekabet hâlindeki Fransa’nın, sömürge topraklar arayış sürecine bakalım. 1830’dan itibaren Fransa için kudretli bir imparatorluk rüyasının gerçekleştiği önemli bir dönem olur. Fransa Vietnam,Laos, Kamboçya, Fransız Polonezyası, Yeni Kaledonya, gibi yeni sömürgeler elde eder. Osmanlı Devleti’nin zayıflık sürecinden dolayı İngiltere ile birlikte Afrika’da mutlak söz sahibi olur Fransa. Cezayir, Gabon, Moritanya, Senegal, Gine, Fildişi Sahili, Kongo, Mali, Madagaskar, Benin, Burkina Faso,Togo, Çad ve Nijer gibi pek çok ülke Fransa’nın kontrolüne geçer. İşte bunların sonucunda Fransa; kültürünü, siyasetini ve dilini geniş coğrafyalara taşımıştır. Fransızca konuşan ülkeler veya resmi dili Fransızca olan ülkeleri de tarihsel olarak ele aldık. Yani aslında Fransa’nın kolonicilik ve sömürge faaliyetleri sonucunda ele geçirdiği ülkelerin aslında Fransızca konuşulan ülkeler olduğunu öğrendik diyebiliriz.

Fransızca Konuşan Ülkeler Hangileridir ?

Fransızca konuşan birçok ülke bulunmaktadır. Başlıca olanları sıralarsak; Belçika, Cibuti, Fas, Fransa, İsviçre, Kanada, Madagaskar…

Fransız Aksanı Yapmak Zor Mu?

Dilin aksanını kapmak için belli bir pratik ve o dilin kültürünü kapmış olmak gerekir; hemen olmasa da zamanla aksan dilinize oturur.

Call Now Button
Ortadogulular İngilizcekursu Tuncsuditol Palmahukuk Ceyhunguvel Naciözkan Hakanmert Mervekolman Prodor MustafaKök Kayakocvib