Fransızca Ne Kadar Sürede Öğrenilir ?

Cagridilokulu

Fransızca’ yı isterseniz evde isterseniz dil eğitimi veren kurumlarda öğrenin. Muhattap olduğunuz kişiye veya kendinize mutlaka şu soruyu sormuşsunuzdur: Fransızca ne kadar sürede öğrenilir? Bu sorunun bir cevabı var elbette ama kesin bir cevabı yok. Yani sizin ilginizle, kavrama sürenizle, programınıza, çalışma saatlerinize, kelime ezberleme hızınıza kadar birçok etken üzerine değişebiliyor bu öğrenme süresi. Şöyle bir tüyo verelim ki Fransızca öğrenmenin kilidi her gün pratik yapmaktan geçer. Yani sonuç olarak Fransızca öğreniyorsanız ya da öğrenmeye başlamaya hazırlanıyorsanız size tam olarak kaç hafta veya ayda, Fransızca’yı akıcı bir şekilde konuşursunuzu söylemek imkansızdır. Yine de Amerika FSI tarafından yapılan incelemelere ve toplanılan verilere göre Romen dilleri öğrenmesi en kolay dillerden deniyor. Fransızca da bu kategoride. Ve bu araştırmalar sonucunda bu dilin ortalama olarak 24-30 hafta arasında öğrenileceği düşünülüyor. Bu rakamlar sadece aşağı yukarı hesaplanmıştır. Lütfen eğer sizin öğrenme stilinize göre süreç daha da uzadıysa umudunuzu kaybetmeyin. Belki de siz çok pekiştirmek istediğiniz için süreleri uzun tutmak istemişsinizdir.

Fransızca Başlangıç Seviyesi 

Fransızca ne kadar sürede öğrenilir?” derseniz size net bir cevap veremeyiz. Fakat sizi bu süreç hakkında bilgilendirebiliriz. Fransızca öğrenirken ilk olarak alfabeyi öğrendikten sonra temel Fransızca kelimeler ezberler, bu kelimelerle birlikte de yazım şeklini ve kurallarını öğreniriz. Süreç böyle devam ederken kendimize ne kadar bir seviyeye getirmek istiyorsak o kadar devam ederiz çalışmaya. Fransızca seviyeleri, bu dile ne kadar hâkim olduğumuz konusunda bize yol gösterecektir.

  • A1 seviyesi: A1 seviyesinde öğrenciler temel ihtiyaçlarını karşılayacak kelimelerle basit cümleler kurar. Bunlar günlük konuşmalar olabilir. Yol tarifi olabilir.
  • A2 seviyesi: Bu seviyede ise kişiler bariz konulu konuşmaları anlayabilir ve onlara katılabilir, beğeni ve duygularını dile getirebilirler.
  • B1 seviyesi: Çeşitli konuları anlayabilir, bilgi alışverişinde bulunabilir, hazırlık yapmadan fikirlerini dile getirebilir ve araştırma yapabilirler.
  • B2 seviyesi: İlgi alanları, gelecek planları ve yapmayı sevdiği şeyler hakkında bilgi verebilirler. Aktif bir şekilde fikirlerini tartışabilirler.
  • C1 seviyesi: Bu seviye kişilerin ilgili oldukları konu dışındaki karmaşık konuları anlamasıdır. Sunumlar yapabilir, toplantıya katılabilirler.

Fransızca Nasıl Öğrenebilirim ?

Fransızca öğrenmek istediğinizi söylediğinizde “Fransızca zor bir dil.”  gibi cümleler almış olabilirsiniz. Fakat Fransızca zor bir dil değildir. Bunu öylesine söylemiyoruz. Uzman dil bilimcileri Fransızca’nın öğrenilmesi zor olmasının aksine çok daha kolay olduğunu söylüyorlar. “Fransızca ne kadar sürede öğrenilir?” derseniz de buna böyle kesin bir cevabımız olmamakla birlikte kabaca bir hesaplamayla 24-30 hafta arasında öğrenilebileceğini söyleyebiliriz. Peki, tüm bu konuştuklarımızdan sonra Fransızca’ yı nasıl öğrenebiliriz buna göz atalım. Fransızca öğrenmek için illa ki bir dil kursuna yazılmanıza gerek yok yine yazılmak veya yazılmamak sizin tercihinize kalmış. Yani isterseniz bir kuruma yazılır öğrenir, ister online derslerle öğrenir isterseniz de telefonunuza bu dilin ilgili uygulamasını indirerek Fransızca öğrenebilirsiniz. Evde kendi kendinize öğrenirken sıkılabilir veya disiplinsizlik yapabilirsiniz. Ama zamanınızı kendiniz yönetir ve gidip gelmekle zaman kaybetmezsiniz. Bir kuruma giderseniz de verilen ödevler sayesinde öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra kurduğunuz ortamdaki arkadaşlarınızla Fransızca diyalog alıştırmaları yapabilirsiniz. Fakat aldığınız ders saatleri kurum tarafından belirlenir ve gidip gelmekle zaman kaybı yaşarsınız. Ayrıca yapmayı sevdiğiniz faaliyetleri Fransızca’ya uyarlayabilirsiniz.

Fransızca Ne Kadar Sürede Öğrenilir ?

Bu durum sizin genel öğrenme becerilerinize bağlı olmaktadır. İyi bir eğitim aldığınız taktirde 6 ila 8 aya kadar öğrenmiş olursunuz.

Fransızca Nasıl Öğrenebilirim ?

Uzaktan ya da yüz yüze eğitim seçeneklerinden birini kullanarak kendiniz için doğru eğitim metodunu bulabilirsiniz.

Call Now Button
Ortadogulular İngilizcekursu Tuncsuditol Palmahukuk Ceyhunguvel Naciözkan Hakanmert Mervekolman Prodor MustafaKök Kayakocvib